مزدا RX-8
/section>

مزدا با معرفی کوپه ی RX-8  در سال ۲۰۱۲ میلادی نظر بسیاری از دوستداران سرعت را به خود جلب کرد. یکی از ویژگی های این خودرو استفاده از موتور وانکل به جای موتورهای چهارزمانه ی پیستونی مرسوم بود. حال اخباری منتشر شده که گویای توسعه نسل جدید این خود را با نام RX-9 توسط مزدا است.

مزدا در سال ۲۰۱۲ کوپه ای را با نام RX-8 معرفی کرد که به موتور وانکل مجهز شده بود. حال پس از گذشت سه سال از زمان عرضه ی این خودرو به بازار، گمانه هایی مبنی بر طراحی و توسعه نسل جدید این خودرو که RX-9 نام دارد، منتشر شده است. شنیده ها حکایت از این دارد که مزدا در این خودرو نیز از موتور وانکل استفاده خواهد کرد.

براساس اطلاعات منتشر شده، مزدا RX-9 مبتنی بر سیستم انتقال نیروی موتور به چرخ های عقب خواهد بود که توسط SkyActiv توسعه یافته و در حال حاضر نیز مزدا 6 از وجود آن استفاده می کند. هنوز اطلاعات روشنی در خصوص پیشرانه ی مورد استفاده در مزدا RX-9 در دست نیست، اما منابع نزدیک به مزدا به این موضوع اشاره کرده اند که احتمالا این کمپانی ژاپنی ترکیبی از موتور وانکل را با موتورهای الکتریکی استفاده خواهند کرد تا میزان سوخت مصرف شده توسط این خودرو نیز چندان زیاد نباشد. جعبه دنده ی پیش فرض تعبیه شده روی این خودرو دستی خواهد بود و خریداران در صورت نیاز می توانند نمونه ی خودکار سفارش دهند. همچنین باید به امکان سفارش نسخه ی هر چهار چرخ متحرک نیز اشاره کرد.

براساس اطلاعات منتشر شده، مزدا استفاده از موتورهای وانکل را برای مدتی به حالت تعلیق درآورد تا از این طریق با بازسازی مدل های اصلی خود به سود دهی برسد.

انتظار می رود کمپانی مزدا نمونه ی مفهومی خودروی RX-9 را در یک نمایشگاه اتومبیل که در سال ۲۰۱۷ برگزار خواهد شد، رونمایی کند. سال ۲۰۱۷ با پنجاهمین سالگرد تولید Cosmo Sport، خودرویی که مزدا در آن برای اولین بار از موتور وانکل استفاده کرد، مصادف است و از این رو به نظر می رسد این خودرو در این سال رونمایی خواهد شد و شاهد عرضه ی آن به بازار در سال ۲۰۲۰ خواهیم بود.

حسین خلیلی صفا

منبع : zoomit.ir