آکاایران به نقل از مدآنلاین : «شتاب خیره کننده»؛ این عبارتی بود که به ما نویدش را داده بودند. زمانی که در جلسه معارفه اونتادور سوپر ولوچه 2016 چند فایل پاورپوینت را برای مان به نمایش درآوردند و مکرراً از عبارت «شتاب خیره کننده» استفاده می کردند، دیگر کم کم حوصله مان به سر آمده بود، تا اینکه این گاو وحشی را برای ثبت رکورد زمانی به پیست کاتالونیا بردیم.

لامبورگینی لقب «خیره کننده» را فقط برای شتاب این خودرو استفاده کرده بود ولی اگر از من بپرسید می گویم که کل این ماشین خیره کننده است. اولاً باید بگویم که سوپر ولوچه (فوق سریع) از موتور 12 سیلندری مشابه با موتور لامبورگینی وِننو که فقط 3 عدد از آن تولید شد، بهره مند است. این بزرگ ترین و قدرتمندترین موتوری است که تا به حال توسط لامبورگینی ساخته شده است و سیستم زمان بندی حرکت سوپاپ های آن متغیر است. همچنین سیستم اگزوز جدید و خط قرمز بالاتری برای دور موتور جهت این خودرو در نظر گرفته شده است (8500 دور در دقیقه که قبلاً 8350 بود).

پدال نوشت: تمام این ویژگی ها باعث شده اند که این گاو وحشی به اندازه 740 اسب بخار توان تولید کند. گشتاور هنوز در حد نسخه معمولی اونتادور باقی مانده که 690 نیوتن بر متر است. اگر اونتادور سوپر ولوچه را با Veneno مقایسه کنیم، اونتادور از لحاظ ظاهری چیزی برای گفتن نخواهد داشت، پس براین اساس سعی شده که در عملکرد جاده ای و رکورد زمانی تلاش بیشتری شود. باید بگویم این تلاش به ثمر رسیده و درنتیجه اونتادور سوپر ولوچه توانست پیست نوربرگ رینگ را در کمتر از 7 دقیقه درنوردد. اینجا بود که همه ما را به خود «خیره» کرد!

بهینه سازی های انجام شده نسبت به نسخه معمولی را می توان رژیم کاهش وزن آن دانست. این مدل تقریباً 50 کیلوگرم سبک تر شده است. این مهم به لطف گلگیر فیبر کربن عقب خودرو تحقق یافته است. همچنین بادشکن و مجرای حرکت باد روی اتاق خودرو از جنس فیبر کربن است. در این نسخه دیگر خبری از عایق بندی صدا و کف پوش های گران قیمت نخواهد بود. در عوض بدنه جذاب فیبر کربنی آن بیشتر به چشم می آید. صندلی های فیبر کربنی و نازک هم در کاستن وزن آن دخیل هستند.

رژیم کاهش وزن سوپر ولوچه به اینجا ختم نمی شود؛ چرخ های زیبا و سبک، فرمان با ضریب متغیر و صفحه ضد شوک مغناطیسی نیز باعث این کاهش در وزن خودرو شده اند.

هنگام انجام تست در پیست، اولین چیزی که ما را به خود «خیره» کرد، غرش اتومبیل بود. موتور به گونه ای مهندسی شده بود که صدای آن هر چه بلندتر شنیده شود اما پچ پچ های ناشی از تغییر دنده کمتر به گوش برسد. با سیستم رادیویی تعبیه شده درون اتاق خودرو، هنگام رانندگی صدایی شبیه به ناله از موتور را خواهید شنید.

به لطف سیستم AWD سوپر ولوچه و چرخ های عرض 10 اینچی جلو و 14 اینچی عقب خودرو مثل سوسمار به زمین چسبیده است. اصطکاک فوق العاده و شتاب خیره کننده است. راننده تست لامبورگینی، مارکو پاسرینی با فشردن پدال گاز و چسباندن دور موتور به خط قرمزش، هر پیچی را به پیچ دیگر متصل می کرد و ما هم به صندلی چسبیده بودیم. معمولاً در پایان کفی های پیست سرعت 274 کیلومتر بر ساعت و کمی پایین تر از آن به ثبت می رسید.

وقتی برای گذشتن از یک پیچ ترمز می کردیم، هنگام بیرون آمدن از پیچ، موتور با صدای اِهم-اِهم گلویش را صاف می کرد و در چشم به هم زدنی به پیچ بعدی می رسیدیم! هر وقت با شتاب فراوان به پیچی می رسیدیم، فکر می کردیم این پیچ، آخرین پیچی است که قرار است در زندگی مان ببینیم و همین جاست که فاتحه ما خوانده است. اما به لطف ترمزهای کربن-سرامیکی قدرتمند اونتادور، پیچ را براحتی طی می کردیم و جان سالم به در می بردیم.

بایستی بگویم تایرهای پیرلی به لطف بال عقب خودرو چسبندگی فوق العاده ای پیدا کرده اند که طبق گفته لامبورگینی اثری 170 درصدی دارد. برای اثبات این قضیه ما سوپر ولوچه را با خودروی شخصی پاسرینی که نسخه معمولی اونتادور است مقایسه و عیناً مشاهده کردیم که خودروی او به هنگام ترمز در قسمت عقب دچار لغزش هایی می شود که در سوپر ولوچه خبری از آن نبود.


چند پیچ طول کشید تا به سیستم متغیر فرمان عادت کنیم. این سیستم دارای سه حالت قابل تنظیم ترمز شدید، حالت تعدیل کننده مغناطیسی جریان هوا برای کفی و حالت فرمان پذیری فوق حساس Corsa برای شدیدترین نوع رانندگی است. با سیستم Corsa فرمان پذیری به قدری دقیق و حساس می شود که در دور اول تست، بسیاری از نیم پیچ ها را براحتی پشت سر گذاشتیم. از حالت های رانندگی دو حالت Corsa و اسپرت را بسیار آزمایش کردیم و باید بگویم حالت اسپرت هم جذابیت های خاص خودش را دارد. اما مدل Corsa فواصل زمانی تغییر دنده را به شدت کاهش می دهد و لذت سواری بیشتری نسبت به حالت های اسپرت و Strada را به ارمغان می آورد.

Marco Passerini

درباره دست اندازها باید بگویم تا یک قدمی مرگ پیش رفتیم و در عرض 10 دقیقه از چندین خطر مرگ جان سالم به دربردیم. وقتی از ماشین پیاده شدم، سه جمله اولم این ها بودند: «من زنده ام»، «عجب ماشینی» و«مغزم دارد سوت می کشد، این دیگر چیست؟»

در مورد ماشین های اسپرت و سوپر اسپرت، وزن کمتر یعنی عملکرد بهتر. همچنین وزن کمتر یک معنای دیگر هم دارد و آن یعنی پول بیشتر! طبق قواعد لامبورگینی این خودرو 88 هزار و 400 دلار از نسخه معمولی گران تر است. آپشن های قراردادی و دلخواه هم می تواند قیمت را از این هم بالاتر ببرد. اما باید بگویم که تنها 600 عدد از این خودرو تولید خواهد شد. به گفته مقامات رسمی لامبورگینی از جمله مدیرعامل، آقای استفان وینکلمن «ممکن است سوپر ولوچه رودستر نیز ساخته شود.» او این را می گوید، چشمک می زند، سرش را تکان می دهد و لبخند می زند.


خب گرفتم چه شد. دوباره 40 کیلوگرم خودرو را چاق می کنند و 50 هزار پوند به قیمت آن اضافه می کنند. ممکن است کندتر شود؟ شاید! آیا همچنان «خیره کننده» خواهد بود؟ خب معلوم است.منبع : modeonline.ir