آکاایران: به گزارش ایران ناز محققان دانشگاه ایندیانا آمریکا عینک پیشرفته ای به نام Amblyz را ارائه دادند که می تواند برای درمان تنبلی چشم به کار گرفته شود.

برای 2 تا 3 درصد کودکانی که به تنبلی چشم مبتلا هستند و یا چشمان ضعیفی دارند، گزینه های درمانی وجود ندارد. از آن جا که ضعف بینایی معمولا در نتیجه تضعیف سیگنال های چشم به مغز رخ می دهد، کودکان ناچارند چند ساعت در روز از چشم بند یا قطره برای تقویت چشم ضعیف تر استفاده کنند. این امر می تواند بچه ها را دچار استرس یا با همسالان خود بیگانه کند.

لنز های عینک Amblyz دارای ال سی دی های قابل برنامه ریزی است. لنزی که بر روی چشم تنبل قرار گرفته است، در هر 30 ثانیه به مدت چند ثانیه تیره می شود تا عملکردی مشابه با چشم بند داشته باشد. از آنجایی که کودکان مبتلا به تنبلی چشم معمولا دچار سایر مشکلات بینایی مانند نزدیک بینی یا آستیگماتیسم نیز می شوند، Amblyz به اصلاح بینایی آنها در زمانیکه از این عینک استفاده نمی کنند می پردازد.

محققان در این پژوهش اثر Amblyz را در مقایسه با چشم بند های سنتی در 33 کودک سه تا هشت ساله مبتلا به تنبلی چشم مقایسه کردند. در طول یک آزمایش سه ماهه، یک گروه به مدت دو ساعت در روز از چشم بند و گروهی دیگر از عینک Amblyz به مدت چهار ساعت در روز استفاده کردند. در پایان آزمایش، هر دو گروه با وجود تفاوت در نوع درمان، به نتایج مشابهی دست یافتند. این کودکان به طور متوسط قادر به دیدن دو خط از یک نمودار بودند.

Amblyz تنها پروژه ای نیست که به دنبال راه حل های خلاقانه برای درمان تنبلی چشم می گردد. در سال های اخیر چندین گروه از محققان بازی های ویدئویی را ایجاد کردند که ادعا می کنند این بازی ها می تواند تنبلی چشم را درمان کند. اما Amblyz وسیله ای متفاوت است به این دلیل که سازمان غذا و دارو آن را به عنوان یک وسیله پزشکی تایید کرده است.

منبع :